شرایط ورود خودرو های گذر موقت | پنجشنبه بیست و یکم بهمن 1389 | 19:35 

از دهه های گذشته، انحصار در صنعت خودروسازی کشور از سویی و تعرفه بالای واردات خودرو از سوی دیگر، مردم را به دیدن خودروهای قدیمي و از رده خارج شرکت های معتبر خودروسازی دنیا عادت داده است، هر چند از سه سال گذشته با افزایش حجم واردات خودرو، پای برخی از خودروسازان آسیایی به کشور باز شده، اما ...
دیدن خودروهایی مانند هامر، اینفینیتی، پورشه، فراری، لامبورگینی، آئودی، شورولت و .... در خیابان های کشور دور از انتظار به نظر مي رسد.
با این حال طی چند ماه گذشته تردد این خودروها در کشور افزايش يافته و خودروهایی مانند هامر، لامبورگینی، فراری و ... را مي توان به طور محدود در اتوبان ها و خیابان های تهران، مشاهده کرد.
حضور این خودروها، آن هم با پلاک موقت، تنوعی در بازار خودرو کشور که مملو از خودروهای آسیایی و داخلی است بوجود آورده است. به طوری که بازار فعلی خودرو کشور کمي رقابتی به نظر مي رسد. اما با نگاهی به پلاک خودروهای مذکور که سرآمد خودروهای تولیدی دنیا هستند، متوجه گذر غیر دايمي آنها مي شويم.
بر اساس آیین نامه واردات خودرو که در تیر ماه سال 82 به تصویب رسیده، ورود خودروهایی که موفق به اخذ مجوز از سوی سازمان بهینه سازی و مصرف سوخت، موسسه استاندارد و سازمان محیط زیست شوند به کشور بلامانع است.
اما خودروهایی که موفق به اخذ مجوز از سوی مراکز مذکور نشوند تنها به صورت موقت و برای مدت زمانی در حدود سه ماه مي توانند وارد کشور شوند. هر چند ورود خودرو برای مدت زمانی در حدود سه ماه شاید ارزش دردسرهای اخذ پلاک موقت را نداشته باشد، اما با این حال علاقه مندان به این گونه خودروها همچنان در پی دریافت مجوز برای ورود خودروهای به روز دنیا هستند.
از سوی دیگر و بر اساس آیین نامه واردات خودرو، وارد کنندگان خودرو علاوه بر اخذ مجوز از سوی سازمان های مربوطه ملزم به ارائه خدمات به خودروهای وارداتی نیز هستند که مي توان این شرط را بزرگترین سد برای ورود خودروهای همچون هامر، لامبورگینی، فراری و ... دانست زیرا ارائه خدمات مستلزم داشتن نمایندگی در کشور است که هم اکنون اینگونه خودروها در کشور نمایندگی برای ارائه خدمات ندارند
و به این ترتیب این خودروها امکان ورود به صورت دائم در کشور را ندارند و تنها مي توانند به صورت موقت وارد کشور شوند. این در حالی است که هم اکنون در برخی از نمایشگاه های خودروهای خارجی خودروهای مذکور با پلاک دائم دیده مي شود که پلاک دائم از سوی آنها به هماهنگی با برخی از نمایندگی های معتبر که در کشور به خودروهای وارداتی خدمات پس از فروش ارائه مي دهند، برمي گردد. به طوری که وارد کنندگان شخصي از طریق نمایندگی های ثبتی و قانونی در کشور اقدام کرده و مجوز خدمات پس از فروش را دریافت مي کنند و به این طریق موفق به شماره گذاری دائم در کشور مي شوند.
اما اینکه خودروها را با چه شرایطی مي توان به صورت گذر موقت وارد کشور کرد شاید سوال بسیاری از علاقه مندان به خودروهای به روز دنیا باشد.
ملکی، مديركل گمرك جنوب تهران در این خصوص مي گوید: بر اساس بخش نامه واردات خودرو افرادی که حداقل شش ماه خارج از کشور زندگی کرده باشند، مي توانند وسیله نقلیه خود را به صورت دفترچه کارنه دوپاساژ (كارنه دوپاساژ در حقيقت گذرنامه وسيله حمل ونقل جاده اي است كه به عنوان ورود موقت به کشور مقصد از کشور مبدا صادر می شود) یا از طریق دریافت پروانه از مرزهای کشور به صورت موقت وارد کشور کنند.
مديركل گمرك جنوب تهران در خصوص هزینه ای که متقاضیان دریافت مجوز تردد موقت باید پرداخت کنند نیز اظهار داشت: از افرادی که با دفترچه کارنه دوپاساژ، خودرو وارد کشور مي کنند هزینه ای بابت تردد دریافت نمي شود اما افرادی که از طریق دریافت پروانه از مرزهای کشور اقدام به ورود خودرو مي کنند باید در مرز کشور تضمین، وجه نقد یا بن بیمه به عنوان وجه الضمان بگذارند تا بتوانند خودرو خود را وارد کشور کنند. از سوی دیگر و بر اساس آیین نامه واردات خودرو، ورود خودرو از 15 کارخانه بزرگ خودروساز جهان مانند تویوتا، بی ام و، بنز، نیسان، میتسوبیشی، هوندا، فورد، جی ام، پژو، مزدا،رنو، سیتروئن، سوبارو، کیا، فولکس واگن و فیات به کشور مجاز است، اما خودروهای تولیدی در این شرکت ها نیز باید بتواند مجوزهای لازم از سوی سازمان های ذی ربط را دریافت کنند.
ملکی در این خصوص مي گوید: بر اساس سیاستی که دولت دارد اجازه تردد به برخی خودروها داده نمي شود که به همین منظور نیز کمیته خودرو در وزارت صنایع لیست خودروهایی که مجاز نیستند وارد کشور شوند را به گمرکات ارسال مي کند و گمرکات بر اساس این لیست مجوز ورود دائم یا موقت را صادر مي کنند.
سعید عباسی پور، رییس تنظیم مقررات اداره کل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت نیز در خصوص اینکه چه خودروهایی مجاز هستند وارد کشور شوند، مي گوید: بر اساس آیین نامه ضوابط واردات خودرو، خودروهایی مجاز به واردات هستند که بتوانند چهار شرط خدمات پس از فروش، استاندارد، محیط زیست و آلودگی هوا را پاس کنند که این چهار شرط مستلزم یکدیگر مي باشند.
به گفته عباسی پور مجوز باید از سوی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، موسسه استاندارد و سازمان محیط زیست صادر شود که اکثر خودروهایی که به صورت گذر موقت وارد کشور مي شوند توان اخذ مجوز از سوی سازمان های مذکور را دارند، اما شرط اصلی برای واردات، خدمات پس از فروش است و وارد کننده باید حداقل تعهد بدهد تا 10 سال به خودرو وارداتی خدمات ارائه کند که این امر نیز نیازمند داشتن نمایندگی در کشور است.

تردد حداکثر سه ماه
مدیرکل گمرک جنوب تهران در خصوص اینکه خودروهای گذر موقت چه مدت زمان اجازه تردد در کشور را دارند عنوان کرد: كارنه دوپاساژهای صادره از کشورهای حوزه خلیج فارس توسط گمرکات مرزی برای یکبار و به مدت تعیین شده در کارنه (حداکثر سه ماه) مي توانند مجوز تردد دریافت کنند که این مجوز قابل تمدید نمي باشد.
وی در ادامه مي گوید: اما برای دفترچه های كارنه دوپاساژ که از سوی سایر کشورها صادر شده باشد مالک خودرو با ارائه اصل گذرنامه و در صورتی که در مدت زمان ورود موقت از کشور خارج نشده باشند و گذر نامه آنها فاقد مهر خروج باشد و به شرط آنکه از مدت اعتبار كارنه دوپاساژ آنها نگذشته باشد مي توانند حداکثر برای سه ماه نسبت به تمدید مجوز خود اقدام کنند که در صورت داشتن این شرایط صدور گواهی تردد نیز بیش از شش ماه نخواهد بود.

طریقه و میزان حق گمرک وارد نمودن خودروی سواری دست دوم از کشور المان
شرایط واردات خودرو بشرح ذیل : 1- سال ساخت خودرو حداکثر یکسال 2- دارا بودن نمایندگی خدمات پس از فروش در ایران 3- اخذ مجوز از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت 4- اخذ مجوز محیط زیست 5- اخذ مجوز استاندارد از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی . میزان حقوق ورودی آن نیز 90% میباشد .
كاري از : رضــا کابــلی | + | موضوع: |